Yükleniyor

Erzurum/Palandöken Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erzurum/Palandöken Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erzurum/Palandöken Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde turizm deninces akla en başta yaz turizmi, kültür turizmi ve doğa turizmi gelmekte. Akdeniz'de Ege'de geçirilecek güneşli eğlenceli bir yaz; İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, Muğla'da, Şanlıurfa'da, Trabzon'da hemen hemen ülkemizin her noktasında gezilecek antik kentler ve müzeler; Pamukkale'de, Kapadokya'da Doğu Karadeniz'de birçok doğa harikasının keşfi, akla geldikçe insanı oturduğu yerde heyecanlandırıyor. Ancak ülkemizde yerli/yabancı turistler için çok daha fazlası da mevcut. Kış turizmi, zaman zaman arka planda kalsa da ülkemizde bir diğer önemli tatil ve eğlence fırsatıdır. Palandöken ise kış turizminin ülkemizde en önemli merkezlerinden birisidir. İşte Palandöken dendiğinde aklınıza snowboard ve kızaklardan daha fazlasının gelmesini sağlayacak bazı bilgiler...

-Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesinin En Yeşil Şehirlerinden Birisidir

Doğu Anadolu bölgemiz, daha çok dağlar, sarp kayalıklar ve bozkır örtüsüyle bilinir. Doğu Anadolu Bölgesi'nin bu özellikleri de ulaşım şartları ve yaşam konforu gibi olguları olumsuz etkilemektedir. Ancak Erzurum, sanki tabiat ana tarafından Doğu Anadolu Bölgesi'nin incisi ilan edilmişçesine yeşil bir şehirdir.

-Erzurum, Anadolu ve Türk Tarihinde Kritik Öneme Sahip Bir Şehirdir

Erzurum, bir milyona yakın nüfusu ile günümüzde ortalama büyüklükte bir şehir olmasına karşın; Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin önemli bir ticaret merkezi ve stratejik noktasıydı. Bu durum da, Erzurum'da birçok tarihi mimari eser ile karşılaşmamıza imkan sunuyor. Üç Kümbetler, Ulu Camii, Çobandede Köprüsü, Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese gibi eserler bunlardandır. Ayrıca Erzurum, Türkiye Cumhuriyeti'nin İstiklal Savaşı yıllarında da Erzurum Kongresi'nde alınan kararlar dolayısıyla bir ulusun dönüm noktasına ev sahipliği yapma özelliğini taşıyor.

-Erzurum Kış ve Doğa Turizminin de Önemli Bir Merkezidir

Tortum Şelalesi. Vietorio Şelalesi (120 metre) ve Niagara Şelalesi (51 metre)'nden sonra dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olma özelliğini taşıyor(48 metre).

Palandöken. Kayak merkezleri ve otelleriyle Uludağ ile birlikte ülkemizin en önemli kış turizmi merkezidir.

Narman Peribacaları. Ülkemizin bir diğer rüzgar aşınması ile oluşan peribacalarıdır.

-Erzurum da Tıpkı Eskişehir Gibi Bir Üniversite Şehridir

Erzurum'un sekiz yüz binlik nüfusu ve ülkemizin köklü üniversitelerinden Atatürk Üniversitesi bir araya geldiğinde şehirde öğrenci hayatının oldukça baskın olduğunu söylemek mümkün. Fotoğrafta ise tipik bir Erzurum kışında, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin Erzurum'un tarihi eserlerinin kardan maketlerini yaparak hayata geçirdikleri "kültür sokağı" projesine tanık oluyorsunuz.

-Palandöken, Büyük Organizasyonlar ve Festivallerin Vazgeçilmez Bir Merkezidir

Palandöken birçok oteli ile kış turizminin önemli bir merkezi olduğu gibi, geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve gelenekselleşmeye başlayan "ICEBREAK" kış festivalinin de merkezi olmuş durumda. Ayrıca 2011 yılındaki Dünya Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmasının ardından Palandöken, kış sporlarının da ülkemizdeki merkezi konumunda.

  • Accepted Cards